Elektrostymulacja pacjenta z urazem rdzenia kręgowego - studium przypadku

 

Stan: Całkowite uszkodzenie rdzenia kręgowego T9-10

Pacjentka była uczestnikiem wypadku samochodowego 7 lat temu. Przebywała w śpiączce, doznała złamania lewej kości udowej, ramienia, kilku żeber oraz złamania/przemieszczenia kręgów T9-10 z całkowitym paraliżem kończyn dolnych. Była intubowana przy użyciu wentylacji kontrolowanej przez okres 3 miesięcy. Jej stan zdrowia uległ poprawie i wszystkie zabiegi związane z urazami kręgosłupa zostały przeprowadzone po tej poprawie. Pacjentka jest obecnie w pełni świadoma i całkowicie sparaliżowana. Zdecydowała się na leczenie komórkami macierzystymi i kompleksowy program rehabilitacji neurobiologicznej.

 

Wywiad

Wyniki laboratoryjne wykazały anemię spowodowaną niewielkim niedoborem żelaza oraz niski poziom kreatyniny. Pacjentce przepisano zmodyfikowaną dietę śródziemnomorską. Specjalista od żywienia pracował z nią w trakcie trwania całego leczenia, aby mieć pewność, że po wypisaniu będzie posiadała odpowiednią wiedzę i praktyczne umiejętności potrzebne do dalszego stosowania się do jego zaleceń.

 

Leczenie

Przepisano sesje w hiperbarycznej komorze tlenowej 3 razy w tygodniu po 45 minut (ciśnienie 1,5 ATA, 100% tlenu). Terapia wodna, rehabilitacja i terapia zajęciowa zostały zaplanowane codziennie, poza niedzielą. W pierwszych 4 tygodnia co 4-5 dni pacjentka otrzymała również 8 iniekcji mezenchymalnych komórek macierzystych o pochodzeniu pępowinowym (uMSCs)(Beike Biotechnology Co., Ltd. ®) – 3 razy dożylnie i 5 razy dokanałowo. W drugim miesiącu zdecydowaliśmy się na implantację elektrod stymulujących zewnątrzoponowo??, korzystając z procedury opisanej przez Harkema, S., et al. in 2011(23). Urządzenie Restore ADVANCED (Medtronic®) zostało umieszczone razem z taśmą zawierająca 16 elektrod wokół segmentów rdzenia kręgowego L1-S1.

 

Ćwiczenia pooperacyjne

Sesje ćwiczeniowe rozpoczęły się praktycznie od razu, w tydzień po operacji. Metody ćwiczeń oraz mapping konfiguracji elektrycznej stymulacji i sposób grupowania zostały zaczerpnięte z raportu Sayenko, D.G., et al. (27) and Angeli, C.A., et al.(26)

 

A. Sesje na łóżku

Ułożenie: Pacjent w pozycji leżącej z lekkim zgięciem kolan Ver. 1.1

Technika: Aktywne wsparcie z pomocą manualną. Świadoma kontrola czynności motorycznych ze wsparciem konceptualnym, wizualnym i słuchowym z równoczesną podprogową stymulacją określonej grupy mięśniowej.

 

B. Sesje z pozycji stojącej

Ułożenie: Pacjent w pozycji stojącej, ze wsparciem na wyciągu (LiteGate®)

Technika: Aktywne wsparcie z pomocą manualną. Świadoma kontrola podczas ćwiczenia określonej grupy mięśniowej ze wsparciem konceptualnym, wizualnym i słuchowym, równoczesna podprogowa stymulacja określonej grupy mięśniowych.

 

C. Sesje na bieżni

Ułożenie: pacjent w pozycji stojącej, ze wsparciem na wyciągu (LiteGate®), ćwiczenia na bieżni z udziałem dwóch terapeutów, po obu stronach pacjenta

Technika: Aktywne wsparcie z pomocą manualną. Świadoma kontrola podczas ćwiczenia określonej grupy mięśniowej poprzez sekwencje kroków, ze wsparciem konceptualnym, wizualnym i słuchowym, równoczesna podprogowa stymulacja określonej grupy mięśniowej.

 

Wyniki i kontynuacja

Po 8 tygodniach, podczas sesji treningowych na łóżku oraz sesji na stojąco pacjentka odzyskała częściowo świadomą kontrolę nad biodrem, zgięcie grzbietowe kostki i kolana na poziomie 10-20% maksymalnego zgięcia. Świadoma kontrola nad lewą stroną ciała jest lepsza niż nad prawą przy tym samym poziomie stymulacji.

Podczas ćwiczeń na bieżni pacjentka stopniowo poprawiała częściową świadomą kontrolę nad obydwoma stronami ciała w około 10-20% i pomagała w sekwencjach kroków poprzez koordynację ruchową.

Poprawa świadomej kontroli przychodziła stopniowo wraz z kolejnymi sesjami treningowymi.

Wstępne badania elektromiografii potwierdziły również potencjalne rozbudzenie świadomej kontroli motorycznej.

 

 

POTRZEBUJESZ WIĘCEJ INFORMACJI? SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

 

Zapoznałem się i akceptuję REGULAMIN serwisu. Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych, oraz na wykorzystywanie plików Cookie w celu realizacji usług. Mam możliwość określenia warunków przechowywania lub dostępu do Cookie w Twojej przeglądarce w celu konfiguracji usługi.

Zgadzam się