To naturalne, że masz wiele pytań na temat nowoczesnych zabiegów regeneracyjnych. Poniżej przedstawiamy listę pytań, które są najczęściej zadawane.

 

Czy zastosowanie komórek macierzystych jest bezpieczne?

Do tej pory tysiące pacjentów na całym świecie były leczone własnymi komórkami macierzystymi implantowane w celu leczenia zapalenia stawów i nigdy nie został opisany przypadek, w którym zaobserwowano poważne skutki uboczne, takie jak nowotwory i choroby autoimmunologiczne w związku z wykorzystaniem tych komórek. W rzadkich przypadkach może wystąpić przejściowy wzrost temperatury ciała. Bardzo rzadko (mniej niż 0,1% przypadków), mogą rozwijać się zakażenia w miejscu, gdzie podane były komórki. Możliwe działania niepożądane związane ze stosowaniem komórek macierzystych są również ściśle monitorowane przez Międzynarodowe Towarzystwo Medycyny Komórkowej, która zapewnia szczegółowe informacje, które są zgromadzone na stronie internetowej www.cellmedicinesociety.org.

 

Czy leczenie komórkami macierzystymi jest dla mnie?

Jeśli masz problemy ze stawami (ból, problemy z chodzeniem, sztywność), i musisz używać środków przeciwbólowych, bierzesz pod uwagę operację wymiany stawu - to leczenie komórkami macierzystymi może być dla ciebie dobrą alternatywą. Zachęcamy do skorzystania z formularza kontaktowego, by przedyskutować swoje leczenie ze specjalistą.

 

Kto nie może się poddać leczeniu komórkami macierzystymi?

Pacjenci aktywnie leczeni na poważne choroby zakaźne lub raka nie mogą poddać się terapii komórkami macierzystymi. Pacjenci stosujący duże dawki leków przeciwbólowych (niesteroidowe leki przeciwzapalne), nie mogą poddać się leczeniu komórkami macierzystymi lub stosując takie leki ,muszą je ograniczyć do minimum na tydzień przed operacją (liposukcją).

 

Czy zabieg jest bolesny?

Przed liposukcją podawane jest miejscowe znieczulenie, co może być nieco bolesne, ale samo pobranie tkanki tłuszczowej nie boli.

 

Jak długo trwa pobranie i zastosowanie komórek macierzystych?

Nasza procedura składa się z trzech części - uzyskanie odpowiednich komórek pacjenta, przygotowanie koncentratu komórek SVF zawierającego komórki macierzyste i aplikacji do dotkniętego stawu. Przygotowanie do liposukcji (zaznaczenie obszaru pobrania materiału i znieczulenia miejscowego) trwa około 30 minut, sama liposukcja, w zależności od ilości pobranej tkanki tłuszczowej, wymaga 15-30 minut. Przetwarzanie i izolacja komórek macierzystych z tkanki tłuszczowej i tkanki łącznej, w tym ich wprowadzenie do docelowego miejsca, w zależności od rodzaju procedury, zajmuje mniej niż 2 godziny. Całkowity czas tej procedury to około 3 godzin a całe leczenie odbywa się podczas jednego dnia pobytu w nowoczesnej klinice Cellthera.

 

Jak długo trwa rekonwalescencja po liposukcji?

Liposukcja (ekstrakcja tkanki tłuszczowej) jest wykonywana w znieczuleniu miejscowym w warunkach ambulatoryjnych. Całkowita rekonwalescencja po liposukcji trwa zazwyczaj kilka dni, bez żadnych ograniczeń w zwykłych czynnościach życiowych. Lekarz wykonujący liposukcję będzie mógł określić długość rekonwalescencji.

 

Do jakich zabiegów ortopedycznych najlepiej używać komórek macierzystych?

Najlepiej zbadanym obszarem jest zastosowanie komórek macierzystych w leczeniu zwyrodnienia chrząstek stawowych. Zapalenie stawów dotyczy szczególnie dużych chrząstek stawowych, czyli kolan, bioder, kostek, barków. To bardzo nieprzyjemne choroby, charakteryzujące się głównie bólami stawów, często występuje również sztywność i obrzęk stawów. Dokładna diagnoza i stopień zaawansowania choroby ustalany jest przez doświadczonego ortopedę. Zapalenie stawów jest obecnie leczone lekami przeciwbólowymi, które likwidują podstawowej przyczynę problemów. Tak więc, choroba może nawet dojść do stanu, w którym uszkodzony stawy, trzeba sztucznie wymienić. Obecnie stosuje się tak zwane środki chroniące chrząstkę, co może pomóc czasowo złagodzić zapalenia stawów. Nowym podejściem jest wykorzystanie własnego osocza pacjenta (ciekłego składnika krwi) wzbogaconego płytkami krwi, do leczenia zapalenia stawów na mniej poważnych etapach. Komórki macierzyste stanowią rewolucyjną i całkowicie nową metodę leczenia, która prowadzi do regeneracji i odnowy chrząstki po miejscowej aplikacji bezpośrednio do stawu. Jeżeli występuje stan zapalny stawów, komórki macierzyste mogą go zahamować. Najlepszy efekt terapeutyczny uzyskuje się, gdy komórki macierzyste są stosowane wraz z osoczem, które dostarcza ważnych składników odżywczych.

 

Jak szybko można wyleczyć stawy komórkami macierzystymi?

Regeneracja uszkodzonej chrząstki zwykle trwa 2-3 miesiące, choć znacznej poprawy (szczególnie redukcja bólu) można spodziewać się już w ciągu 1-2 tygodni. Po 4-6 tygodniach, wskazane jest, aby zbadać stan kliniczny. W ciężkich przypadkach (etap III zapalenia stawów), gdy chrząstki zostały już znacznie uszkodzone przed leczeniem, można brać pod uwagę ponowne zastosowanie leczenia komórkami macierzystymi.

 

Jaki jest wskaźnik sukcesu w leczeniu zapalenia stawów komórkami macierzystymi?

Według danych opublikowanych w czasopismach międzynarodowych oczekuje się efektu terapeutycznego w związku z zastosowaniem komórek macierzystych u 90% pacjentów z chorobą zwyrodnieniową stawów w stadium II-III. U pacjentów z chorobą zwyrodnieniową stawów klasy IV, efekt terapeutyczny będzie nieco niższy. Około 86% pacjentów (łącznie z 556 pacjentów leczonych w Szpitalu Uniwersyteckim Uniwersytetu Południowej Florydy w USA) odpowiedziało w ankiecie, że byli w pełni zadowoleni z wyników leczenia i byliby skłonny poddać się mu ponownie. Ponadto u pacjentów z rozległym uszkodzeniem kolana lub biodra, u których zalecane było zalecane wymienienie stawu na sztuczny odpowiedziało następujący sposób:

  • 89% pacjentów z poważną wadą stawów kolanowych obserwowało co najmniej 50% poprawę w stosunku do sytuacji sprzed leczenia, a połowa z nich nawet 75% poprawę;
  • 75% pacjentów z ciężkim zapaleniem stawów biodrowych zgłosiło co najmniej 50% poprawę ich problemów, a 88% z nich zgłosiło 75% poprawę (patrz www.stemcellorthopedic.com).

 

Jakich leków nie należy stosować w trakcie leczenia komórkami macierzystymi?

Nie należy używać lub trzeba przynajmniej zminimalizować niesteroidowe leki przeciwzapalne na tydzień przed zabiegiem i 4-6 tygodni po zabiegu, chyba, że specjalista zaleci inaczej.

 

Co może mieć negatywny wpływ na proces leczenia zapalenia stawów z użyciem komórek macierzystych?

Alkohol zmniejsza potencjał naprawczy komórek macierzystych, więc należy ograniczyć jego spożycie do minimum na tydzień przed planowaną procedurą i co najmniej przez 4-6 tygodni po zabiegu.

 

Co może pozytywnie wpłynąć na leczenie zapalenia stawów z użyciem komórek macierzystych?

Amerykańscy naukowcy odkryli, że witamina D3, ekstrakt z borówki i wyciąg z zielonej herbaty wspiera skuteczność działania komórek macierzystych. Środki chondroterapeutyczne również mogą przyczynić się do poprawy procesu gojenia uszkodzonej chrząstki stawowej.

 

Czekam na wymianę stawu. Czy mogę poddać się leczeniu komórkami macierzystymi przed zabiegiem?

Tak, komórki macierzyste są w stanie zregenerować poważnie uszkodzoną chrząstkę i dlatego metoda ta może być stosowana bez ryzyka podejmowania rozległych operacji. Niektórzy pacjenci, by uniknąć operacji całkowicie lub przynajmniej odłożyć je znacznie w czasie, mogą poddać się leczeniu, co pomoże pozbyć się z bólu, a ich jakość życia poprawi się znacząco.

 

Jakie są skutki uboczne terapii komórkami macierzystymi w porównaniu do operacji wymiany stawu?

Efekty uboczne stosowania komórek macierzystych z SVF są minimalne, a u większości pacjentów efektów ubocznych nie zaobserwowano. Doświadczenie Międzynarodowego Konsorcjum Terapii Komórkowej i Immunoterapii (ICCTI) www.iccti.eu, zrzeszającej ponad 50 światowej sławy ekspertów w dziedzinie terapii komórkowej, wykazuje, że nie ma działania niepożądanego lub poważnych efektów ubocznych w trakcie leczenia zapalenia kości i stawów z wykorzystaniem komórek macierzystych pochodzących z tkanki tłuszczowej i tkanki łącznej. Grupa obejmuje ponad 400 pacjentów z chorobą zwyrodnieniową stawów leczonych w Stanach Zjednoczonych, Szwajcarii, Czechach, Litwie, Słowacji, Polsce, Rosji, Serbii. Ważne jest, że w żadnym przypadku nie zaobserwowano poważnych skutków ubocznych związanych z leczeniem. W obserwacji 1-5 lat (mediana obserwacji 2 lata i 3 miesiące), nie było żadnego przypadku powikłań infekcyjnych, raka lub chorób autoimmunologicznych. Jednakże, należy zauważyć, że czas trwania obserwacji pacjentów jest stosunkowo krótki, by uzyskać końcową oceny możliwych efektów ubocznych. Z tego powodu monitorowanie pacjentów wciąż trwa. Z drugiej strony pojawia się stosunkowo duża liczba powikłań, w tym poważnych reakcji niepożądanych u 1-10% pacjentów przechodzących chirurgicznej wymianę stawu.

 

Ilu pacjentów przeszło już procedurę?

Ponad 2000 pacjentów w konsorcjum ICCTI, w Czechach ponad 1200 pacjentów.

 

Jak długo jest nasze doświadczenie z tą metodą?

W Czechach od kwietnia 2013. Pierwszych pacjentów w ramach konsorcjum ICCTI leczono w 2010 roku w USA.

 

Czy są jakieś ograniczenia wiekowe dla zastosowania komórek w leczeniu stawów?

Wiek nie jest czynnikiem ograniczającym. Najstarszy pacjent miał 94 lat i przeszedł całą procedurę bez żadnego problemu. Możemy leczyć każdego pacjenta w wieku od 18 lat, jeżeli jego stan zdrowia na to pozwala. Każdy pacjent jest oceniany osobno przez naszych wyspecjalizowanych ortopedów.

POTRZEBUJESZ WIĘCEJ INFORMACJI? SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

 

Zapoznałem się i akceptuję REGULAMIN serwisu. Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych, oraz na wykorzystywanie plików Cookie w celu realizacji usług. Mam możliwość określenia warunków przechowywania lub dostępu do Cookie w Twojej przeglądarce w celu konfiguracji usługi.

Zgadzam się